Two manufacturing companies which have the following operating details decide to merge:
| Particulars | Company No. 1 | Company No. 2 | 
| Capacity utilization         % | 90 | 60 | 
| Sales             (Rs. Lakhs) | 540 | 300 | 
| Variable cost  (Rs. Lakhs) | 396 | 225 | 
| Fixed cost      (Rs. Lakhs) | 80 | 50 | 
Assuming that the proposal is implemented calculate: (i) Break-even sales of the merged plant and the capacity utilization at that stage. (ii) Profitability of the merged plant at 80% capacity utilization. (iii) Sales turnover of the merged plant to earn a profit of Rs. 75 lakhs. (iv) When the merged plant is working at a capacity to earn a profit of Rs. 75 lakhs what percentage increase in selling price is required to sustain an increase of 5% in fixed overheads. 
Ans:        (i) Break- even point in terms of sales value = Fixed cost * Sales / Contribution
                Merged plant Fixed cost = 80 + 50 = 130 lakhs
                Merged plant variable cost = 621 lakhs
                Merged plant sales = 840 lakhs
                Contribution = Fixed cost + Profit
                Profit = Sales – Total cost
                                =  840 – (130 + 621) 
                                = 840 – 751 = 89 lakhs
 Contribution = 130 + 89 = 219 lakhs
           Contribution = 130 + 89 = 219 lakhs BE point =
BE point =  840 = 498.63 lakhs
840 = 498.63 lakhs                (ii) At 90 % capacity utilization sales value of company No.1  = 540 lakhs
                At 100% capacity utilization of company No. 1 sales value =  100 = 600 lakhs
100 = 600 lakhs
 100 = 600 lakhs
100 = 600 lakhs                At 60% capacity    utilization sales value of company No. 2 = 300
At 100% capacity utilization of company No. 2 sales value =  100 = 500
100 = 500
 100 = 500
100 = 500 Merged plant capacity utilization =
 Merged plant capacity utilization =  = 73.33%
= 73.33%At 80% capacity utilization =  = 916.41lakhs
 = 916.41lakhs
 = 916.41lakhs
 = 916.41lakhs Profit = Sales value – (FC +VC)
 Profit = Sales value – (FC +VC)                = 916.41 – 751
                = 165.41 lakhs
(iii) Profit = 75 lakhs 
Total cost = 751 lakhs
Sales value = Profit + Total cost
                = 75 + 751 = 826 lakhs
(iv) Profit = 75 lakhs
Increase in fixed price is 5% = 130 +  130*5/100= 136.5 lakhs
Total cost = FC + VC = 621 + 136.5 = 757.5 lakhs
Sales = 75 + 757.5 = 832.5
Increase in sales = 832.5 – 826 = 6.5 lakhs
Percentage increase in selling price = 6.5*100/826 = 0.78%





 
 







 
 Posts
Posts
 
